Certifikátem ISO 16363 dáváte svým zákazníkům, obchodním partnerům či úřadům jasný vzkaz, že vaše digitální úložiště je dostatečně důvěryhodné. Zároveň ukazujete, že plníte všechny požadavky dané zákonem o archivnictví a spisové službě (499/2004).
Ve společnosti Tayllorcox se problematice digitálních úložišť dlouhodobě věnujeme. Certifikaci ISO 16363 nabízí jen málo firem, v TAYLLORCOX navíc dostanete unikátní mix výhod:
Certifikace na normu ISO 16363 je cestou, jak naplnit požadavky, které na digitální úložiště klade zákon o archivnictví a spisové službě (499/2004). Přínosy certifikace jsou však mnohem širší než jen splnění zákonné povinnosti:
V Tayllorcox jsme vyvinuli unikátní třífázový proces certifikace, který nám umožňuje
postupovat s bezkonkurenční rychlostí a efektivitou.
Předáme vašim zaměstnancům znalosti nezbytné pro udělení certifikace.
Podmínkou pro získání ISO 16363 jsou prokazatelné relevantní znalosti vašich zaměstnanců. Všechny potřebné kurzy u nás vedou mezinárodně akreditovaní auditoři s rozsáhlou praxí. Seznámíme vás s potřebnými standardy a zaměstnance důkladně proškolíme.
2. krok — DokumentacePřipravili jsme pro vás balíček podpůrných materiálů, které vám usnadní cestu k úspěšné certifikaci
Propracovaný systém dokumentů zahrnuje kompletní šablony, vzory a formuláře, které vás provedou sestavením klíčové příručky pro celou firmu, a to včetně kontrolních listů. S nimi budete mít jistotu, že jste optimalizovali všechny procesy ve firmě, jak vyžaduje legislativa i certifikace. Autory toolkitu jsou naši akreditovaní auditoři, přední odborníci na ISO 16363, kteří garantují věcnou správnost a kvalitu všech obsažených materiálů.
3. krok — CertifikaceZískejte potvrzení, že vaše firemní procesy odpovídají přísným normám kybernetické bezpečnosti.
Certifikaci osobně provede náš vedoucí auditor. První stupeň interního auditu – desktop review – se zaměří na popis aktuálního stavu dokumentace z hlediska její komplexnosti i kompletnosti. Na něj naváže process review, kde vyhodnotíme shodu dokumentace s realitou a sestavíme seznam potřebných opatření.
Certifikát ISO 16363 deklaruje zákazníkům, partnerům i akcionářům, že vaše řešení digitálního úložiště plně vyhovuje požadavkům pro důvěryhodné ukládání dat v souladu se standardy České republiky, ale i Evropské Unie, což ocení zejména nadnárodní korporace. Vyžadovat by jej měli i zadavatelé veřejných zakázek, neboť certifikát vydaný nezávislou akreditační institucí stvrzuje důvěryhodnost služby.
Problematika digitálních spisoven se v České republice prosazuje v souvislosti se zavedením elektronické spisové služby. Český právní řád jednoznačně vyžaduje důvěryhodnost digitální spisovny a standardy ISO 16363:12 a ISO 14721:12 jsou vhodným metodickým vodítkem, jak toho dosáhnout.
Jen akreditované atestační středisko mezinárodního inspekčního a certifikačního orgánu je schopno potvrdit způsobilost "důvěryhodných digitálních úložišť", a to zejména v rozsahu definovaném ISO 16363, resp. § 68 - 69a zákona č.499/2004 o archivnictví a spisové službě.
Požadavky kladené na produkty, jejichž účelem je elektronická správa a archivace dat, jsou v české legislativě pevně zakotveny. Činnost v tomto oboru reguluje zákon 499/2004 Sb. a jeho paragrafy § 68 - 69a, vyhláška 191/2009, Moreq II, ale také národní standard pro elektronické spisové služby. A právě pouze certifikace od akreditované autority, jakou je Tayllorcox, je celosvětově uznávaná.
Audit a certifikace repozitářů podle ISO 16363 jsou klíčové pro splnění normativních požadavků na dlouhodobou archivaci. Standardizuje se formát dat, metadata samotná a především procesy.
Účelem certifikace je deklarovat kvalitu vašeho digitálního repozitáře směrem k dodavatelům, implementačním partnerům, státní správě a jiným koncovým uživatelům. Certifikát je zásadní i tam, kde ho jako záruku vyspělých služeb vyžadují podmínky veřejné zakázky.
Tato mezinárodní norma stanovuje certifikační postup pro posuzování důvěryhodnosti všech typů digitálních úložišť.